Warning: Creating default object from empty value in /home/customer/www/career-center.org/public_html/wp-content/themes/enfold/config-templatebuilder/avia-shortcodes/slideshow_layerslider/slideshow_layerslider.php on line 28
Outstanding Student 2020-2021 - Columbia Area Career Center

Outstanding Student Award is the highest recognition Columbia Public Schools’ Columbia Area Career Center bestows! This recognition is made possible through our partnership with the University of Missouri – Operations department and the CPS Partner in Education Program.

Winning students and two guests were invited to join us on Tuesday, May 11, 2021, at the Missouri Theatre for a special ceremony. Congratulations to all our winners!

Watch Ceremony 1

Watch Ceremony 2

Arts & Communication

Halle Paulus

Halle Paulus

Advanced Broadcast Television - Wittman
Joshua Brown

Joshua Brown

Digital Media - Wade
Hannah Childs

Hannah Childs

Digital Media - Deneke
Lemue Miner

Lemue Miner

Digital Media - Morrow
Ethan Jones

Ethan Jones

Digital Media Studio - Cochran & Sasser
Shelby Sappington

Shelby Sappington

Digital Media Studio - Cochran & Sasser
Carmen Marr

Carmen Marr

Graphic Design & Visual Communications - Morrow
Landon Viers

Landon Viers

Graphic Design & Visual Communications - Wade
Hannah Gaines

Hannah Gaines

Broadcast Television - Wittman

Business, Management & Technology

Yogev Angelovici

Yogev Angelovici

AP Computer Science A - Sasser
Michael Polo

Michael Polo

AP Computer Science Principles - Sasser
Madeline Kovaleski

Madeline Kovaleski

Computer Programming - Graham
Grant Clark

Grant Clark

Advanced Computer Programming - Graham
Evrim Agca

Evrim Agca

IT Essentials - Froese
Jaspar Reynolds

Jaspar Reynolds

IT Essentials - Estabrooks
Jacob Burton

Jacob Burton

Information Technology - Froese
Justus Brown

Justus Brown

Advanced Information Technology - Froese
Marissa Beaver

Marissa Beaver

Entrepreneurship - Simpson
Ema	Higgins

Ema Higgins

Entrepreneurship - Simpson
Ashley Stambaugh

Ashley Stambaugh

Entrepreneurship - Simpson
Kelli	Fletcher

Kelli Fletcher

Marketing - Simpson
Kylie Groh

Kylie Groh

Marketing - Ms. Lenz
Elliette ‘Ellie’ Orr

Elliette ‘Ellie’ Orr

Marketing - Fuenfhausen
Abigail Frerking

Abigail Frerking

Advanced Marketing - Fuenfhausen

Cassandra Gray

Cassandra Gray

Advanced Marketing - Fuenfhausen

Health Services

Lydia Brinkerhoff

Lydia Brinkerhoff

Introduction to Emergency Services - Holz
Sana Gaballah

Sana Gaballah

Introduction to Emergency Services - Holz
Dakota Salem

Dakota Salem

Advanced Emergency Services - Phelps
Kate	Hamilton

Kate Hamilton

PLTW - Principles of Biomedical Science - Zolkowski
Katherine	Koopman

Katherine Koopman

PLTW - Principles of Biomedical Science - Hayes
Ava Metcalf

Ava Metcalf

PLTW - Principles of Biomedical Science - Zolkowski
Anna Christ

Anna Christ

PLTW - Human Body Systems - Hayes

Not Pictured

Mallory Gard

Mallory Gard

PLTW - Human Body Systems - Roberson

Joshua Kome

Joshua Kome

PLTW - Medical Interventions - Roberson
Allaura Gunkel

Allaura Gunkel

PLTW - Biomedical Innovation - Roberson
Wischell	Joseph

Wischell Joseph

Professions in Healthcare - Riley

Industrial & Engineering Technology

Lemuel Miner

Lemuel Miner

Construction Technology - Radmer
Tucker Frost

Tucker Frost

Advanced Construction Technology - Radmer
Emma Janicki

Emma Janicki

Geospatial Technology - Estabrooks
Kaiba Hall

Kaiba Hall

Advanced Geospatial Technology - Estabrooks
Allison Hall

Allison Hall

PLTW - Introduction to Engineering Design - Purcell
Jake Sam

Jake Sam

PLTW - Introduction to Engineering Design - Purcell
Mary Elizabeth Smith

Mary Elizabeth Smith

PLTW - Introduction to Engineering Design - Crosby
Josiah Kiley

Josiah Kiley

PLTW - Principles of Engineering - Purcell
Hardy Mahoney

Hardy Mahoney

PLTW - Principles of Engineering - Purcell

Payton	Neely

Payton Neely

PLTW - Digital Electronics - Kyd
Tivon Straub

Tivon Straub

PLTW - Robotics & Computer Integrated Manufacturing - Kyd
Drew Sedgwick

Drew Sedgwick

Automotive Technologies - Monroe
Gabriel Carr

Gabriel Carr

Advanced Automotive Technologies - Monroe
Joseph ‘Jack’ Keene

Joseph ‘Jack’ Keene

Certified Welding - Chapin
Mario Lopez-Estrada

Mario Lopez-Estrada

Certified Welding - Irvin
Robert Lambers

Robert Lambers

Advanced Certified Welding - Irvin
Benjamin	Ragsdell

Benjamin Ragsdell

Advanced Certified Welding - Irvin
Benton Smith

Benton Smith

Computer Aided Design - Howell
Martha Nishimwe

Martha Nishimwe

Advanced Computer Aided Design - Allee
Arianna ‘Jayden’ Rushing

Arianna ‘Jayden’ Rushing

3D Animation Essentials - Howell
Kellen Sapp

Kellen Sapp

3D Animation Essentials - Allee
Addison Schulte

Addison Schulte

3D Animation Essentials - Howell
Kristian Brown

Kristian Brown

3D Modeling & Animation - Allee
Ava	Hoenes

Ava Hoenes

PLTW - Civil Engineering & Architecture - Mann
Nina	Maddox

Nina Maddox

Advanced Civil Engineering - Mann

Human Services

Tyler	Meier

Tyler Meier

Culinary Arts - Rayl
Rilla Patterson

Rilla Patterson

Culinary Arts - Harlan
Dejuan Shivers

Dejuan Shivers

Culinary Arts - Frink
Neaphat ‘Neo’	Phon

Neaphat ‘Neo’ Phon

Advanced Culinary Arts - Minor
Adrienne ‘Addy’ Valerio

Adrienne ‘Addy’ Valerio

Advanced Culinary Arts - Harlan
Norah Pierce

Norah Pierce

Baking & Pastry - Frink
Olivia Johnson

Olivia Johnson

Teaching Professions - Greenplate
Johanna Schramm

Johanna Schramm

Teaching Professions - Greenplate
Audrey Shively

Audrey Shively

Teaching Professions - Greenplate
Meagan Moreland

Meagan Moreland

Advanced Teaching Professions - Greenplate

Natural Resources Agriculture

Gentry Duncan

Gentry Duncan

Animal & Veterinary Science - Duncan
Charlie Hazelrigg

Charlie Hazelrigg

Animal & Veterinary Science - Praiswater
Kyra	Mehrhoff

Kyra Mehrhoff

Animal & Veterinary Science - Howell
Alexis Bremer

Alexis Bremer

Advanced Animal Science - Duncan
Ethan Cooper

Ethan Cooper

Exploring Agricultural Science - Praiswater
Abigail Eddy

Abigail Eddy

Exploring Agricultural Science - Howell
Abdulazeez Ramiydh

Abdulazeez Ramiydh

Exploring Agricultural Science - Hempen
Owen Twaddle

Owen Twaddle

Natural Resources & Wildlife Conservation - Hempen
Norah Pierce

Norah Pierce

Agricultural Business, Communications & Leadership - Howell
Emily Rubinstein

Emily Rubinstein

Floral & Plant Design - Rodekohr
Jennifer Tucker

Jennifer Tucker

Greenhouse Production - Hempen
Sophronia ‘Sophie’ Slade

Sophronia ‘Sophie’ Slade

Advanced Horticulture - Rodekohr
Alexander Michaelree

Alexander Michaelree

Small Engine Technology - Praiswater
Evan Miller

Evan Miller

Small Engine Technology - Howell
Hunter Snow

Hunter Snow

Small Engine Technology - Duncan
Grace Parsons

Grace Parsons

Agricultural Mechanics & Welding Technology - Kilfoil
Carmen Walker

Carmen Walker

Agricultural Mechanics & Welding Technology - Kilfoil
Xavier ‘Daniel’ Forte

Xavier ‘Daniel’ Forte

Advanced Welding & Project Fabrication - Kilfoil