Outstanding Student Award is the highest recognition Columbia Public Schools’ Columbia Area Career Center bestows! This recognition is made possible through our partnership with the University of Missouri – Operations department and the CPS Partner in Education Program.

Winning students and two guests were invited to join us on Tuesday, May 11, 2021, at the Missouri Theatre for a special ceremony. Congratulations to all our winners!

Watch Ceremony 1

Watch Ceremony 2

Arts & Communication

Halle Paulus

Halle Paulus

Advanced Broadcast Television - Wittman
Joshua Brown

Joshua Brown

Digital Media - Wade
Hannah Childs

Hannah Childs

Digital Media - Deneke
Lemue Miner

Lemue Miner

Digital Media - Morrow
Ethan Jones

Ethan Jones

Digital Media Studio - Cochran & Sasser
Shelby Sappington

Shelby Sappington

Digital Media Studio - Cochran & Sasser
Carmen Marr

Carmen Marr

Graphic Design & Visual Communications - Morrow
Landon Viers

Landon Viers

Graphic Design & Visual Communications - Wade

Hannah Gaines

Broadcast Television - Wittman

Not Pictured

Business, Management & Technology

Yogev Angelovici

Yogev Angelovici

AP Computer Science A - Sasser
Michael Polo

Michael Polo

AP Computer Science Principles - Sasser
Madeline Kovaleski

Madeline Kovaleski

Computer Programming - Graham
Grant Clark

Grant Clark

Advanced Computer Programming - Graham
Evrim Agca

Evrim Agca

IT Essentials - Froese

Jaspar Reynolds

IT Essentials - Estabrooks

Not Pictured

Jacob Burton

Jacob Burton

Information Technology - Froese
Justus Brown

Justus Brown

Advanced Information Technology - Froese
Marissa Beaver

Marissa Beaver

Entrepreneurship - Simpson
Ema	Higgins

Ema Higgins

Entrepreneurship - Simpson
Ashley Stambaugh

Ashley Stambaugh

Entrepreneurship - Simpson
Kelli	Fletcher

Kelli Fletcher

Marketing - Simpson
Kylie Groh

Kylie Groh

Marketing - Ms. Lenz

Elliette ‘Ellie’ Orr

Marketing - Fuenfhausen

Not Pictured

Abigail Frerking

Abigail Frerking

Advanced Marketing - Fuenfhausen
Cassandra Gray

Cassandra Gray

Advanced Marketing - Fuenfhausen

Health Services

Lydia Brinkerhoff

Lydia Brinkerhoff

Introduction to Emergency Services - Holz

Sana Gaballah

Introduction to Emergency Services - Holz

Not Pictured

Dakota Salem

Dakota Salem

Advanced Emergency Services - Phelps
Kate	Hamilton

Kate Hamilton

PLTW - Principles of Biomedical Science - Zolkowski
Katherine	Koopman

Katherine Koopman

PLTW - Principles of Biomedical Science - Hayes

Ava Metcalf

PLTW - Principles of Biomedical Science - Zolkowski

Not Pictured

Anna Christ

PLTW - Human Body Systems - Hayes

Not Pictured

Mallory Gard

Mallory Gard

PLTW - Human Body Systems - Roberson
Joshua Kome

Joshua Kome

PLTW - Medical Interventions - Roberson
Allaura Gunkel

Allaura Gunkel

PLTW - Biomedical Innovation - Roberson
Wischell	Joseph

Wischell Joseph

Professions in Healthcare - Riley

Industrial & Engineering Technology

Lemuel Miner

Lemuel Miner

Construction Technology - Radmer
Tucker Frost

Tucker Frost

Advanced Construction Technology - Radmer
Emma Janicki

Emma Janicki

Geospatial Technology - Estabrooks
Kaiba Hall

Kaiba Hall

Advanced Geospatial Technology - Estabrooks
Allison Hall

Allison Hall

PLTW - Introduction to Engineering Design - Purcell
Jake Sam

Jake Sam

PLTW - Introduction to Engineering Design - Purcell
Mary Elizabeth Smith

Mary Elizabeth Smith

PLTW - Introduction to Engineering Design - Crosby

Josiah Kiley

PLTW - Principles of Engineering - Purcell

Not Pictured

Hardy Mahoney

Hardy Mahoney

PLTW - Principles of Engineering - Purcell
Payton	Neely

Payton Neely

PLTW - Digital Electronics - Kyd

Tivon Straub

Tivon Straub

PLTW - Robotics & Computer Integrated Manufacturing - Kyd
Drew Sedgwick

Drew Sedgwick

Automotive Technologies - Monroe
Gabriel Carr

Gabriel Carr

Advanced Automotive Technologies - Monroe
Joseph ‘Jack’ Keene

Joseph ‘Jack’ Keene

Certified Welding - Chapin

Mario Lopez-Estrada

Mario Lopez-Estrada

Certified Welding - Irvin

Robert Lambers

Advanced Certified Welding - Irvin

Not Pictured

Benjamin	Ragsdell

Benjamin Ragsdell

Advanced Certified Welding - Irvin
Benton Smith

Benton Smith

Computer Aided Design - Howell
Martha Nishimwe

Martha Nishimwe

Advanced Computer Aided Design - Allee
Arianna ‘Jayden’ Rushing

Arianna ‘Jayden’ Rushing

3D Animation Essentials - Howell
Kellen Sapp

Kellen Sapp

3D Animation Essentials - Allee
Addison Schulte

Addison Schulte

3D Animation Essentials - Howell
Kristian Brown

Kristian Brown

3D Modeling & Animation - Allee
Ava	Hoenes

Ava Hoenes

PLTW - Civil Engineering & Architecture - Mann
Nina	Maddox

Nina Maddox

Advanced Civil Engineering - Mann

Human Services

Tyler	Meier

Tyler Meier

Culinary Arts - Rayl
Rilla Patterson

Rilla Patterson

Culinary Arts - Harlan
Dejuan Shivers

Dejuan Shivers

Culinary Arts - Frink
Neaphat ‘Neo’	Phon

Neaphat ‘Neo’ Phon

Advanced Culinary Arts - Minor
Adrienne ‘Addy’ Valerio

Adrienne ‘Addy’ Valerio

Advanced Culinary Arts - Harlan

Norah Pierce

Norah Pierce

Baking & Pastry - Frink
Olivia Johnson

Olivia Johnson

Teaching Professions - Greenplate
Johanna Schramm

Johanna Schramm

Teaching Professions - Greenplate
Audrey Shively

Audrey Shively

Teaching Professions - Greenplate
Meagan Moreland

Meagan Moreland

Advanced Teaching Professions - Greenplate

Natural Resources Agriculture

Gentry Duncan

Gentry Duncan

Animal & Veterinary Science - Duncan
Charlie Hazelrigg

Charlie Hazelrigg

Animal & Veterinary Science - Praiswater
Kyra	Mehrhoff

Kyra Mehrhoff

Animal & Veterinary Science - Howell
Alexis Bremer

Alexis Bremer

Advanced Animal Science - Duncan
Ethan Cooper

Ethan Cooper

Exploring Agricultural Science - Praiswater
Abigail Eddy

Abigail Eddy

Exploring Agricultural Science - Howell
Abdulazeez Ramiydh

Abdulazeez Ramiydh

Exploring Agricultural Science - Hempen
Owen Twaddle

Owen Twaddle

Natural Resources & Wildlife Conservation - Hempen
Norah Pierce

Norah Pierce

Agricultural Business, Communications & Leadership - Howell
Emily Rubinstein

Emily Rubinstein

Floral & Plant Design - Rodekohr
Jennifer Tucker

Jennifer Tucker

Greenhouse Production - Hempen
Sophronia ‘Sophie’ Slade

Sophronia ‘Sophie’ Slade

Advanced Horticulture - Rodekohr
Alexander Michaelree

Alexander Michaelree

Small Engine Technology - Praiswater
Evan Miller

Evan Miller

Small Engine Technology - Howell

Evan Miller

Small Engine Technology - Duncan

Not Pictured

Grace Parsons

Grace Parsons

Agricultural Mechanics & Welding Technology - Kilfoil
Carmen Walker

Carmen Walker

Agricultural Mechanics & Welding Technology - Kilfoil
Xavier ‘Daniel’ Forte

Xavier ‘Daniel’ Forte

Advanced Welding & Project Fabrication - Kilfoil